památný strom


Nejvýznačnější událost roku 2013

 

       V týdeníku RESPEKT vychází pravidelně hodnocení nejvýznamnějších událostí týdne z pera    disidenta a chartisty Ivana Lampera. Sloupek se jmenuje Uplynulých sedm dní očima Ivana Lampera. Ve vydání z 27. července 2013 byla na hned druhém místě uvedena zpráva: V kmeni 700 let staré, legendami opředené Zpívající lípy na Pardubicku se objevily trhliny a odborníci začali řešit, jak stromu pomoci. (https://respekt.ihned.cz/c1-60325100-uplynulych-sedm-dni-ocima-ivana-lampera).

       Ivan Lamper provádí i hodnocení celého roku. Uplynulý rok Ivana Lampera uvádí tuto   událost hned na prvním místě, dokonce před přímou volbou presidenta: Bez zjevné příčiny popraskal kmen 700 let staré, legendami opředené Zpívající lípy ve východních Čechách a objevily se v něm trhliny (https://respekt.ihned.cz/c1-61489990-uplynuly-rok-ocima-ivana-lampera).

      Nezbývá než dodat: příčina je známa – lípa roste jako „z vody“. Důležitější by bylo vědět,  proč tak roste. Snad se to dozvíme na jaře.


 

Revitalizace Zpívající lípy v roce 2013

Revitalizace Zpívající lípy byla provedena poslední týden v září 2013. V té době už začínaly listy pomalu žloutnout – bylo to znamením začátku období vegetačního klidu. Vcelku dobrý zdravotní stav lípy umožnil provést systémové řezy mnohdy i větví většího průměru (viz foto) a tak vytvarovat korunu stromu podle záměru arboristy a požadavků zadání. Čas zásahu a způsob provedení je zárukou kvalitního výsledku, čemuž napovídá fotografie odlistěné lípy po provedeném zásahu a projeví se plně na jaře roku 2014.  

 

Podrobnosti o provedené akci jsou uvedeny v odkazech, kde jsou novinové články, týkající se její přípravy a výsledků

https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/zpivajici-lipu-v-telecim-chteji-zachranit-pred-rozlomenim-20130725.html
 

https://www.denik.cz/pardubicky-kraj/lukasovu-lipu-v-telecim-oprada-stara-povest-20131113-fa6q.html 
 

https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/zpivajici-lipa-je-orezana-rozlomeni-uz-nehrozi-20131129.html 
 


 

I N F O R M A C E

pro

TURISTY A OBDIVOVATELE ZPÍVAJÍCÍ LÍPY

Vážení návštěvníci,

v současné době se připravuje zásadní revitalizace zdravotního stavu Zpívající lípy. Jde o první velký zásah po téměř třiceti letech. Doposud se provádělo jen odstraňování odumřelých částí větví a kmene.

Důvodem jsou odborníky potvrzené trhliny ve kmeni stromu, které by mohly vést k jeho destrukci – rozlomení stromu.

Revitalizace bude zahrnovat:

  • zkrácení některých větví stromu, zejména pak těch, které svou téměř vodorovnou polohou působí nepříznivě na kmen
  • úvazek kmene pod rozvětvením, případně kotvení vybraných větví
  • odstranění odumřelé dřevní hmoty z kmene stromu, zejména při stěně chalupy
  • zastřešení nově vzniklých otvorů do dutiny kmene proti zatékání při dešti

Práce budou probíhat se souhlasem a na základě platného rozhodnutí vydaného odpovědným státním orgánem – CHKO Žďárské vrchy a AOPK Havlíčkův Brod.

Dodavatelem prací bude ASAKON Praha, Martin Němec, který o Zpívající lípu pečuje od roku 1986.

Po provedení prací bude bohužel několik let Zpívající lípa vypadat poněkud méně honosně než dnes. Vzhledem k tomu, že je velice vitální, zejména v tvorbě nové dřevní hmoty, bude za několik let opět vítat návštěvníky v plné kráse. Je paradoxem, že právě nové přírůstky dřeva vytlačují staré odumřelé a tím dochází k nežádoucím trhlinám kme

Objev neznámé pohlednice

V polovině října 2012 se ke mně dostala dosud neznámá pohlednice Zpívající lípy. Byla zhotovene v polovině 30. let 20.století. Osoby pod lípou jsou s největší pravděpodobností manželé Tůmovi se svým malým synem Václavem. Zajímavá je ovšem druhá strana, na které je nalepen výstřižek z brněnských novin Rovnost, datovaný 20. srpna 1970. Je zde naprosto nová a neobvyklá informace o osudu "pantátou Jirouškem" opisovaných biblických knih. Prý "o jeho "Písmu" se dozvěděli až ve Švýcarsku, kde je ukazovali na výstavě knih z doby předtoleranční". Podezřelý je ovšem autor sloupku Josef Koblížek, což je jméno shodné s autorem první verze pověsti o Zpívající lípě. Ten však v době vydání novin byl více než půl století po smrti.

Poslední kočka odešla do večných kočičích lovišť.

Koncem srpna (zřejmě 21.) se ztratila naše poslední kočka jménem Nohavica nebo také Špageta. Přesně rok po své sestře Tigřici. Její stáří odhadujeme na více než patnáct let; v roce 2002, kdy se natáčel seriál Paměť stromů a ve kterém si zahrála, jí bylo určitě víc než pět let.

černá Špageta neraději líhávala mezi kytkami a pod diviznou; obě kočky s naší vnučkou v červenci 2010

Také rok 2012 je mimořádný.

Červenec 2012: Nejen malými listy, tak jako vloni, je i letos charakterizována Zpívající lípa. Zřejmě je to následek květnového velkého sucha. Navíc silný mráz (ráno bylo - 8°C) v noci ze 17. na 18. května způsobil, že opadaly všechny tehdy čerstvě nasazené květy. Letošní červenec byl ve více než 30. leté námi zmapované historii první, kdy lípa nekvetla.

Zpívající lípa po roce

    Od posledního zápisu uběhl víc než rok a tak mám co dohánět, abych splnil, co jsem slíbil. V létě 2011 jsme objeli většinu potomků Zpívající lípy, ne všechny se nám však podařilo vyfotografovat. Jednoho jsme dokonce hledali marně, zřejmě jsme měli špatné informace. Některým potomkům (Vyšehrad, Samotín) se daří výborně a jsou z nich už pěkné stromky.

    Za pozornost stojí rok 2011 co se týká průběhu vegetačního období. Olistěná lípa vypadala na jaře jako malolistá, listy velikosti formátu A4 byly minulostí. Asi se dopředu připravovala na suché jaro a začátek léta. Kvetla málo a dobrá polovina nerozvinutých květů opadala. Koncem července začaly listy žloutnout a pomalu opadávat spolu s ještě nezralými semeny. Kladem bylo, že se všechno listí podařilo uklidit a spálit do konce října. Na nárůst nové dřevní hmoty tato abnormalita vliv neměla. Byl opět mimořádný, stejně jako v roce 2010. Takže se zase musela upravovat vstupní mříž.

     Záporným momentem byla ztráta předposlední kočky koncem srpna 2011 z dříve velké kočičí smečky, a to za podivných a záhadných okolností. Takže už zbývá jen poslední, více než patnáctiletá černá Nohavica nebo také Špageta. Aby jí nebylo smutno chodí pravidelně za sousedovic černým Mikešem. O našich kočkách jsem slíbil a mám připraven samostatný článek.

Zpívající lípa v Toulavé kameře na ČT 1

V neděli 3. dubna 2011 se objevila Zpívající lípa v krátkém záběru komentovaném starostou obce Jaroslavem Šimonen hned v úvodu Toulavé kamery, který byl věnován Luckému vrchu: https://toulavakamera.ct24.cz/article.asp?id=3054 Záběry byly pořízený v únoru tohoto roku.

Kde všude najdeme potomka Zpívající lípy

Rok 2000 a 2001 – stromy milénia Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě; rok 2003 - Telecí (oslavy 600 let obce); rok 2006 - Praha, Vyšehrad; rok 2007 – Kadov (hamr, rodina Hradilova), Svratouch (paní Hubičková, pražská fotografka a nakladatelka); Samotín (vedle bývalé hospody, rodina Suchánků), rok 2009 – Dobříš (rodina PhDr. Marie Hruškové, spisovatelky o památných stromech, autorky TV seriálu Paměť stromů);  Kateřinky; rok 2010 – Strom přátelství Bystřice nad Pernštejnem; Krátká (CHKO); předpoklad: Koníkov, německé Crimmitschau a Praha - Hrad.

Příští rok, až budou stromky olistěny, všechny objedu a udělám zde zvlášť jejich přehled.

Vysazen další potomek Zpívající lípy

Ve středu 10. listopadu 2010 byl pod Zpívající lípou pracovníky CHKO Žďár nad Sázavou vyzvednut s ještě téhož dne u jejich střediska v obci Krátká vysazen dolši potomek Zpívající lípy. Více na: https://www.zdarskevrchy.cz/priroda-a-ekologie/5677-potomek-lukasovy-lipy-byl-zasazen-v-kratke

Jak se léčí lípa 

Poslední týden v září a první týden v říjnu 2010 prováděl značný a zásadní zásah do zdravotního stavu Zpívající lípy její dlouholetý pečovatel Martin Němec. Celou akci financovala Správa CHKO Žďárské vrchy. Rozhovor s arboretistou provedla a na stránkách Žďárské vrchy zveřejnila redaktorka Helena Zelená Křížová. Více na:

https://www.zdarskevrchy.cz/priroda-a-ekologie/5645-jak-se-leci-stromy

Důležité upozornění.

Dne 2. června 2010 byla otevřena nová podstránka na stránce Historie a současnost Zpívající lípy s názvem Nejnovější události, kde budou zveřejňovány větší akce, týkající se lípy.

Kluci v akci

V úterý 11. května natáčel pod Zpívající lípou štáb České televize další díl seriálu Kluci v akci - Vaříme pod památnými stromy.

Pořad bude ČT 1 vysílat v pondělí 31. května 2010 v 17.30, v úterý 1. června v 7°° na ČT2 a ve středu 2. června v 12°° na ČT 2.

Společný snímek (zleva): Milan Jáchym (světla), Lukáš Martina(zvuk), Petr Jaroš (rekvizity), Filip Sajler (kuchař), Ondřej Slanina (kuchař), Maria Froydová (redaktor, námět, produkce), Martin Froyda (kamera, režie), pan Mníšek (Česká ryba)

více na  https://www.zdarskevrchy.cz/reportaze/5501-jak-se-vari-pod-lipou-aneb-kdyz-jsou-kluci-v-akci

            https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/kluci-v-akci-varili-v-telecim-20100513.html

celé video: https://www.ceskatelevize.cz/program/10084897100-31.05.2010-17:30-1.html

 Vzduchoplavec Kráčmera

Ve čtvrtek 6. května 2010 natačel pod Zpívající lípou štáb Roberta Riedla z ČT exteriéry pro dětský zábavný seriál Vzduchoplavec Kráčmera. Hlavní protagonisty pořadu - dědečka a vnuka Kráčmerovi - hraje Tomáš Šulaj ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Zde představoval stařečka Lukase. Pořad se v současné době nevysílá, podle sdělení štábu TV bude tento díl na programu začátkem roku 2011.

více na: https://www.ceskatelevize.cz/program/10214731679-vzduchoplavec-kracmera.html?deid=3680

Jak to bylo v minulosti se sněhem.

Jedná se o roky, kdy bylo kolem Zpívající lípy nezvykle velké množství sněhu (fotografováno zpravidla v lednu daného roku) 

rok 1988

    

rok 1997

    

rok 2006

   

Mimořádná sněhová nadílka

V noci z 15. na 16. října 2009, tak jako v celé republice, napadlo i u lípy na tuto dobu nezvyklé množství sněhu. Bohužel ho neunesla stará jabloň vedle lípy a protože jabka, kterých se letos urodilo nečekaně, byla ještě na stromě, došlo ke zlomení dvou velkých větví. Olistěná Zpívající lípa žádnou škodu neutrpěla, spadly dvě suché malé větve.

foceno týden před nadílkou

zimní úroda jablek

Křest knihy Marie Hruškové

Ve čtvrtek 15.října 2009 se uskutečnil v městské knihovně ve Žďáře nad Sázavou křest knihy Marie Hruškové s fotografiemi Marie Holečkové "Za památnými stromy Vysočiny II". Křest provedl Pavel Vaněk, bývalý vedoucí CHKO Žďárské vrchy. Zpívající lípa je na stránkách 128 a 129, kde je i zmínka o těchto internetových stránkách. V osobním rozhovoru je paní Hrušková hodnotila velice kladně. Stejně jak diplomovou práci Veroniky Dvořáčkové, ze které stránky vychází.

autorka řady knih o památných stromech Marie Hrušková podepisuje svoji novou knihu

Život pod lípou.

(červen 2009) Nejen průběh rekonstrukce chalupy, ale i různé drobné události by měla obsahovat nová stránka Život pod lípou.

naše kočky kontrolují průběh oprav

Dokončení rekonstrukce střechy.

Začátkem června 2009 byla dokončena výměna střešní krytiny na roubené části usedlosti. Nevyhovující a nefunkční asfaltová lepenka byla nahrazena původním šindelem. Výměna probíhala po etapách od roku 2005, mimo rok 2008. V prvních třech letech přispívalo Ministerstvo kultury, všechny čtyři etapy spolufinancoval Pardubický kraj.

  

vyměna zadního štítu (2007)                                           

PF 2009

Zpívající lípa přeje všem návštěvníkům těchto stránek a hlavně těm, kteří si k ní dnes a zítra najdou cestu, vše nejlepší do Nového roku. Nechce se tomu věřit, ale dnes je to již přesně dvacet let, co se pod lípou slavil Silvestr 88, díky přátelům z Prahy a Brna, jako vstup do posledního roku socialismu v Československu.  

Lípa na satelitu

V minulých dnech se objevila Zpívající lípa na satelitní televizní stanici The Tang Dynasty Television se sídlem v New Yorku. Jedná se o největší nezávislou a neziskovou čínskou televizní stanici v anglickém a čínském jazyce. Údajně ji celosvětově sleduje cca 200 miliónů diváků. Lípa byla v pořadu uvedena jako příklad českého národního stromu - lípy. Více na:   https://english.ntdtv.com/?c=150&a=5690íce

Péče o lípu

Ve dnech 1. a 2. října 2008 bylo provedeno pravidelné dvouleté ošetření Zpívající lípy. Spočívalo v ořezání proschlých nebo polámaných větví a v dokonalém zajíštění otvoru ve směru od chalupy proti zatékání. Protože dlouholetý pečovatel Martin Němec pracuje nyní ve svém oboru v USA, pověřilo vedení CHKO Žďárské vrchy, které celou akci metodicky řídí a financuje, těmito pracemi konzervátora Milana Antoše z Pardubic. Lípu důvěrně zná, je to jeden z těch mladých, kteří před již neuvěřitelnými 22 lety se podíleli na její záchraně.

Diplom pro vítěze

Zpívající lípa vítězí

Dnes, 1.července 2008, zveřejnili vyhlašovatelé soutěže Strom Žďárských vrchů 2008 výsledky. Vítězství Zpívající lípy bylo drtivé. Z celkového počtu 1905 odevzdaných hlasů získala Zpívající lípa 1548, což je 81,25 %. Druhý strom v pořadí - lípa u kapličky v Polničce dostala pouhých 161 hlasů. Více na www.csopzdar.cz.  děkujeme všem co hlasovali.

Ukončení hlasování

Dnes, v neděli 22.června 2008, bylo ukončeno hlasování o Strom Žďárských vrchů roku 2008. Podle předběžných informací Zpívající lípa obdržela minimálně 1400 hlasů. Bude to stačit na vítězství? Všem, co dali svůj hlas lípě, děkujeme.  

Zpívající lípu považují za svou i v kraji Vysočina

V soutěži o 20 nej kraje Vysočina se Zpívající lípa umístila na celkovém 10. místě a to mezi takovými veličinami jako Telč, Zelená Hora, Kralická bible, Devět skal, Gustav Mahler, Jan Karafiát, atd. Pikantní je, že Zpívající lípa se nachází necelý kilometr za hranicemi kraje Vysočina na pardubicku. Lidé zřejmě ale dobře ví, kam patří – na Žďárské vrchy, na Vysočinu a k volbě nepotřebují žádný seznam. Více: https://aktualne.centrum.cz/clanek.phtml?id=318566

Nové historické poznatky

I dnes se ještě objeví nové historické skutečnosti vztahující se ke Zpívající lípě. V neděli 1.června 2008 byl slavnostně uveden do funkce nový evangelický farář v Telecím. Při té příležitosti navštívila lípu a dala jí svůj hlas i vnučka Josefa Martínka (1847 - 1921), který byl teleckým evangelickým farářem v letech 1874 - 1914, tedy v letech, kdy se utvářela pověst o lípě. Při delší diskuzi paní Noemi Beránková sdělila, že má v držení dědečkovu Bibli s jeho vlastnoručními zápisy. Je v ní řada detailních záznamů o událostech v Telecím a v okolí, o Zpívající lípě však ani slovo.

Strom Žďárských vrchů 2008

Dne 15.května 2008 vyhlásil ČSOP Žďár nad Sázavou ve spolupráci s CHKO Žďárské vrchy další ročník soutěže Strom Žďárských vrchů. Zpívající lípa byla nominována na 3. místě. Podrobnosti o soutěži včetně hlasovacího lístku jsou ke stažení na www.csopzdar.cz , další podrobnosti se dovíte na www.zdarskevrchy.cz. Hlasování pod lípou jsme zahájili v sobotu 31.května a v neděli 1.června. Prošlo kolem asi 100 návštěvníků a téměř stoprocentně podpořili Zpívající lípu.

Hlasujte pro ni i Vy. Děkujeme.